Bellinzona - moderní trojhradí

05.06.2021

Od jezer a palem BERNINA EXPRESEM do Alp, Bára Stluková 

Na první pohled nenápadné, na druhý pohled historické, na třetí pohled moderní - takové je hlavní město švýcarského, italsky mluvícího, kantonu Ticino.

Jedeme-li od severu, přehoupneme se přes San Bernardino z klasické alpské rakousko-bavorsko-švýcarské krajiny a už při sjíždění z hor máme spíše pocit, že se blížíme k moři. Místo smrků, buků a modřínů se objevují vavříny, palmy, fíkovníky, vinice... a první město, na které v údolí narazíme, nás přenese do Itálie.

Centrum města s rozkošnou radnicí by se jistě dalo zaměnit s jakýmkoli menším italským městem a kavárny a zmrzlinárny dojem jen umocňují. Na první pohled však město zaujme jednou mimořádností - v Bellinzoně najdeme hned tři hrady! Ten nejrozsáhlejší a nejslavnější je Castegrande přímo na skále nad hlavním náměstím, na svahu pak najdeme ještě Montebello a nejvýš Sasso Corbaro. Společně s pozůstatkem římských hradeb tvořily důmyslný systém obrany tohoto žádaného místa v blízkosti alpských průsmyků Nufenen, St. Gotthard a San Bernardino. Tento obranný systém dostal město dokonce na seznam UNESCO.

V názvu zmiňovaná moderna či současnost je nejlépe patrná právě na nejstarších místech města a to citlivými a přitom elegantními vestavbami. Mezi nejzajímavější patří výtah, vysekaný do skály, na níž se kdysi rozprostírala římská pevnost a která dnes nese nejstarší z hradů - Castelgrande. Moderní betonový vstup k výtahové šachtě a hezky upravené okolí neurazí ani nejzarytější odpůrce současných úprav.

Půvabné je také řešení osvěžení Slunečního náměstí hned pod hradem. Rozlehlá plocha, jak její název říká, trpí často slunečním žárem, a tak se teď nad ním vznáší mrak, zpod nějž se na náměstí snáší rosa. Návštěva Bellinzony kombinuje tradiční rozechvění z historických míst s komfortem současného světa a patří k nejpříjemnějším překvapením...

Více o zájezdu...