Moravské Athény

05.07.2021

Poklady Jeseníků, Nikola Vondráková

Historie tohoto moravského města sahá až do poloviny 13. století. V té době bylo založeno českým šlechticem Borešem z Rýzmburka. Své přízvisko Moravské Athény dosáhlo ale až v 17. století. V té době bylo město znovu obnoveno po velkém požáru, bylo rozšířeno a byly dokončeny hradby. A začali se sem sjíždět humanisté, brzy poté se stalo centrem humanistické vzdělanosti a umění - proto také název Moravské Athény.

Že je zde, co obdivovat i v dnešní době, o tom není pochyb.

Na náměstí stojí radnice z poloviny 17. století. Kromě toho, že je její věž štíhlá, osmiboká a z báně na město shlíží moravská orlice, pyšní se také tím, že nemá žádné základy.

Náměstí se vůbec honosí sbírkou domů, které zaujmou každého návštěvníka svým pozdně gotickým či renesančním vzhledem. A to přitom stačilo málo a nedochovalo by se nic. Městem se totiž dvakrát na konci 19. století prohnal požár. Ten většinu domů poškodil tak, že musely být strženy. Hrstka domů byla ale zachráněna a tak se dnes právem řadí do městské památkové rezervace.

Opusťme teď historické náměstí a pojďme se podívat na další místní zajímavost. Za kostelem na Nanebevzetí Panny Marie, tam, kde začíná rekreační areál Knížecí louka, stojí Brána času. Ta byla vybudována vcelku nedávno a mapuje historii Moravské Třebové. Sama Brána času je začátkem poutě, která nese název Cesta od renesance k baroku.

Naučná stezka vede přes zámecké zahrady, kde každý návštěvník zvedá hlavu na vstupní bránu. Portál brány se dochoval z konce 15. století a je označován jako nejstarší renesanční památka na sever od Alp. Cesta poté pokračuje přes Schody mrtvých, jejichž portál je opět velmi zajímavý. A schody vedou dál okolo sousoší Kristus na Olivetské hoře a čtyř barokních kaplí. Na konci této cesty se tyčí unikátní dílo - sousoší Kalvárie, které mnozí srovnávají s hodnotnými díly Matyáše Brauna. Ač v tomto případě jde o svitavského rodáka Tischlera.

Když se každý návštěvník nabaží pohledem na Kalvárii, chtě nechtě se otočí zpět na cestu, odkud přišel. Než ale vykročí zpátky, oči mu sklouznou na dech beroucí výhled po okolí. Přeci jenom už i Moravská Třebová je umístěna v kopcovitém terénu. Na protějším vrcholu se tyčí rozhledna Pastýřka, ze které je vidět celé město jako na dlani. O ní třeba ale zase příště.

Pokud Vás Moravská Třebová zaujala, pojeďte s námi na zájezd: https://www.e-poznavaci-zajezdy.cz/vikendove-zajezdy/272-jeseniky.html   

Více o zájezdu na Moravu najdete...