Nejznámější poklad Jeseníků

08.04.2021

Poklady Jeseníků, Nikola Vondráková

Dnes se na náš výlet podíváme z trochu jiné perspektivy. Protože věřím, že rádi cestují i ti, kteří se věnují technickým zajímavostem v naší historii.

Praděd - nejvyšší hora Moravy a Slezska se může pyšnit nejvyšší nadmořskou výškou v České republice. Říkáte si, že to není možné? Ale je. Samotná hora má sice výšku okolo 1492 metrů nad mořem. S vysílačem, který tady stojí s výškou 146,5 metru od roku 1993, se bod vrcholu pohybuje ve výšce 1638 metrů nad mořem. A býval ještě vyšší! Při dostavbě mě vrchol věže 162 metrů. Je to sice bod umělý, postavený člověkem, ale velmi významný.

Budovy na Pradědu mají svou historii. Dnes sice již zaniklá věž, ale zato velmi zajímavá, upoutala jistě zvědavost kdejakého turisty. Tato do neogotiky postavená věž stávala na vrcholu Pradědu do roku 1957. A stála tam 53 let. Jmenovala se Strážní věž Habsburk a za jejím dokončením byl turistický spolek. Ten se snažil stavbu financovat i ji stavět ve svých volných dnech. Rozhledna byla postavena z materiálu, který dovezli členové spolku z nedalekých Tabulových hor. A přesto, že stavba vypadala velmi pěkně, byl tento materiál pro dlouhověkost rozhledny naprosto nevhodný. Stavbu se v roce 1912 nakonec podařilo zkolaudovat. Nakonec proto, protože její základy byly postaveny již v roce 1904 a kolaudace se táhla dlouho. Strážní věž byla vysoká 32,5 metru a v nejvyšším sedmém patře byla vyhlídková plošina. Nakonec byla ale v roce 1957 zavřena kvůli havarijnímu stavu a přesto, že se vynaložilo úsilí, které vedlo k rekonstrukci, ta se nakonec nepodařila, protože se stavba v roce 1959 sama zřítila. Na vrcholu tak zůstala horská chata s pozdější meteorologickou stanicí.

Staženo z internetu
Staženo z internetu

Vzhledem k tomu, že se ale Praděd těšil stále velké oblibě a bylo to místo příhodné pro stavbu televizní věže, která by roznášela signál po okolí, bylo v roce 1965 rozhodnuto Správou telekomunikací, že se věž může postavit. Celý název této rafinované stavby zněl: Televizní frekvenčně modulovaný a ultrakrátkovlnný vysílač Praděd. Ze všeho nejdříve se ale musela vybudovat silnice, která by spojovala nedalekou Ovčárnu a vrchol Pradědu. K tomu také došlo a silnice funguje dodnes pro zásobování. Stavba samotné televizní věže začala v roce 1969 a vzhledem k počasí, které vládne v této nadmořské výšce, byla věž dostavěna až v roce 1980. Vznikla tak velmi zajímavá stavba, která má dvě vyhlídková patra. Jedno v 19 metrech a druhé v 70 metrech nad zemí. Od vysílače se rozbíhají tři budovy. Ty slouží pro energetiku, spoje a poslední známe jako turistickou chatu. Mimochodem v této chatě se nachází hotel i restaurace. A tato restaurace je nejvýše položenou restaurací v České republice. 

Vysílač slouží stále a dodnes se považuje toto architektonicky vyspělé dílo vzhledem k jeho urbanistice, použité technice, dispozičnímu řešení a spojení s okolní přírodou za neodmyslitelnou součást vrcholu Praděd.

Za dobrého počasí je z věže vidět vrchol Sněžky, Lysé hory i Radhoště. Za velmi dobrého počasí můžete vidět až na Slovensko na Malou Fatru a Vysoké Tatry. Ovšem za nepříznivého počasí, které zde vládne především v zimě, je dobré s sebou mít urostlého druha, aby vás vítr neodnesl až do Karlovy Studánky. :) 

A až se sem nahoru vydáte, ať už v létě nebo v zimě, nezapomeňte ochutnat místní likér Praděd a pozdravit sochu Praděda, který stráží vrchol hory.

Více o zájezdu se dozvíte