Zahrada příšer vzkříšená Dalím

30.01.2023

Nejkrásnější zahrady a vinice středoitalského kraje Lazio (Bára Stluková)

Posvátný les, díky groteskním sochám rozesetým v surrealistické krajině známý také jako Park příšer, je nejstarším sochařským parkem moderního světa.

Pier Francesco Orsini, známý jako Vicino, jej vytvořil v polovině 16. století a první část díla dokončil již v roce 1552. Vicino, který byl do roku 1581 pánem na Bomarzu, nechal na místě otesat skály, oživit je a dát jim podobu někdy hrozivých, jindy přesvědčivých snových bytostí.

Sacro Bosco se od italských zahrad liší, a přestože je součástí architektonicko-přírodovědné kultury druhé poloviny 16. století, představuje opravdový unikát, který se vynikal už v době svého vzniku. Vytváří hermeneutický labyrint mlčení, náznaků, narážek a iluzí.

Samotné sochy jsou oproštěny od vzájemných perspektivních nebo proporčních vztahů.

Klasicistní klid ustupuje manýristické zálibě v bizarnostech a svými gigantickými prvky určuje znepokojivý vztah k přírodě.

Záhadu tohoto háje, který se nachází na pomezí umění, magie a literatury, se pokoušely rozluštit četné studie, ale zahrada Bomarzo zůstane místem opředeným tajemstvím, které vytváří příběhy a podněcuje fantazii každého návštěvníka.

Během 19. a 20. století zahrada zarostla a zůstala zanedbána, ale poté, co španělský malíř Salvador Dalí natočil o parku krátký film a v 50. letech 20. století dokončil obraz, jehož skutečnou předlohou byl park, rodina Bettiniů realizovala program obnovy, který trval po celá 70. léta 20. století. Dnes je zahrada, která zůstává soukromým majetkem, významnou turistickou atrakcí.

Fotogalerie