Pohoda v Paříži

18.06.2021

Paříž & Versailles, Bára Stluková 

Často si myslíme, že velkoměsta jsou plná ruchu a hluku a jejich centra jen pro turisty, to ale neplatí pro Paříž. Nemusíte proběhnout všechny památky a muzea, abyste domů přijeli plni dojmů - největší kouzlo Města světel, lásky či módy najdete v atmosféře. Relaxace v parku nebo piknik u řeky patří k návštěvě Paříže stejně jako návštěva Louvre nebo Eiffelovy věže. 

Zřejmě díky velice malým bytům tráví Pařížané hodně času ve veřejném prostoru. V parcích si čtou, hrají hry, děti pouští lodičky...

V Lutécké aréně z galo-římského období je prostor pro petanque i klučičí fotbal.

Velkým rozdílem oproti našim parkům jsou židle, které často nahrazují lavičky. Některé jsou skoro pololehátky pro odpolední spánek na slunci, na jiných se piknikuje. V parcích nechybí ani umělecká díla pro povznesení ducha.

Neformální posezení na zemi jen podtrhuje uvolnění, třeba při pozorování západu slunce z výšky mrakodrapu na Montparnassu...

...nebo při sledování umělecké produkce před Centre Pompidou.

Krásná umění a řemesla potkáváte na každém kroku... například na kašnách na náměstí Concorde nebo pouhým kandelábrech. Často zahlédnete i setkání nového se starým, jako v Les Halles u kostela sv. Eustacha.

Nejslavnější světové památky mají své kouzlo i zvenčí... Notre Dame je nyní po velkém požáru nepřístupná, ale na Eiffelovu věž se vydat můžete.

Velkým tématem ve Francii je i nakupování a je jen na Vás, jestli se projdete po tržnici nebo třeba v Galeries Lafayette, které více než obchodní dům připomíná divadlo či chrám.

Ať už si uděláte piknik ve Versailleských zahradách nebo si dáte croissant s vrabčáky v bistru, pod širým pařížským nebem Vám jistě bude chutnat.

Více o zájezdu autobusem...

Více o leteckém zájezdu...