Schrammsteine - Zjizvené kameny Saska

25.02.2021

Národní park Česko Saské Švýcarsko, Nikola Vondráková

Když se řekne Schrammsteine, jen málo komu se vybaví, kde tyto skály hledat. Přitom od Česka jsou, co by kamenem dohodil. Pokud jste již byli v Hřensku a láká vás cesta dál za klikatým Labem do Německa, neměli byste po své cestě minout toto velkolepé dílo přírody. Již v 19. století totiž malíři věděli, co znamená krása a kde ji hledat.

V malebném městečku Schmilka (též hraniční přechod) začíná cesta stoupat lesem k různě rozeklaným pískovcovým stěnám. Je to příjemná cesta vedoucí tichou přírodou. Pokud se vydáte podle ukazatelů na Kleine Bastei, čeká vás malá ochutnávka MalerWeg (cesta malířů), která protíná celý zdejší komplex. Na této vyhlídce se můžete pokochat pohledem na Labe, stolovou horu Lilienstein a na stolovou horu Königstein, kde také leží stejnojmenná pevnost. Je to pohled, při němž poskočí každému srdce, zvláště pak ve slunném dni.

Kdo chce ale zažít opravdovou scenérii a trochu adrenalinu, musí jít dál. Cesta se po chvíli začne zvedat a začne přibývat schodů. A zatímco máte pocit, že se nahoru nikdy nedostanete, protože okolo sebe vidíte pouze neprostupný les, pomalu se dostáváte od úpatí skal k jejich vrcholkům. Abyste však mohli vystoupit až tam, musíte ještě zdolat několik železných schodů a lávek. Když se naposledy zhluboka nadechnete a vystoupáte po nich, otevře se vám neuvěřitelný pohled. Raději si při tom pohledu sedněte. Jste ve výšce něco málo přes 350 metrů nad mořem. V této výšce je svět jiný a pro někoho nedostupný. A zatímco si užíváte pohled na okolní vršky, les a dálavy, létají okolo vás zástupci endemitů z řad motýlů a brouků.

Když se pohledem nasytíte, pohodlnou procházkou dál můžete dojít až do lázeňského městečka Bad Schandau, kde vás přivítá malá kolonáda, Kneippův chodník (pouze se studenou vodou) a mnoho míst, kam ještě vyrazit. A pokud budete unavení, přijde třeba vhod německé pivo.