sk-Lanovkou přes Mont Blanc

28.08.2021
Vlakem přes Sto údolí a Glacierexpressem, Bára Stluková


Překročení hranic je při cestování věc celkem běžná. Někdy si okamžiku změny státu ani nevšimneme, někdy jej prožíváme naplno a cítíme slavnostní náladu. Někdy jedeme autobusem, jdeme pěšky, plujeme na lodi, ale někdy se můžeme vydat překročit hranice zcela unikátní cestou. Na tomto zájezdě alpskými oblastmi překračujeme hranice poměrně často, ale nezapomenutelným se stává den, kdy se přeneseme z Itálie do Francie postupně třemi zcela mimořádnými lanovkami a do očí při tom hledíme nejvyšší hoře Evropy, Mont Blancu.

Na prvním úseku SkyWay se slavné hoře říká ještě Monte Bianco, protože leží na území Itálie. Cesta začíná ve 1 300 metrech a končí v Punta Helbronnen ve výšce 3 466 nad mořem. S jednou mezistanicí ji moderní lanovka zvládne doslova za pár minut a velice pohodlně. Nikdo se totiž netlačí aby měl nejlepší výhled, není proč - velká kabina se během cesty otočí okolo své osy a tak má každý cestující kruhový výhled. Samotné stanice lanovky jsou mimořádnou architektonickou prací a velmi příjemné, nechybí drobné expozice ani občerstvení. Nejatraktivnější je ale asi venkovní terasa s výhledem na všechny strany, kde potkáme i českou stopu. Futuristickou lavičku do mimořádných podmínek, ze které se turisté z celého světa kochají pohledem na Mont Blanc, navrhla a dodala firma mmcité z Bílovic u Uherského Hradiště.

Vrcholem cesty je jistě jedna z nejúžasnějších lanovek na světě Télécabine Panoramique Mont-Blanc. Lanovka, která spojuje Punta Helbronnen (3 466 m - Itálie) a Aiquille du Midi (3 778 m - Francie) v délce asi pěti kilometrů přímo nad ledovci Glacier du Géant a Vallé Blanche byla stavěna v padesátých letech zcela bez použití vrtulníků. Všichni pracovníci byli místní dělníci a alpští vůdci a za čtyři roky vybudovali oběžnou pulzační lanovou dráhu se šesti skupinkami tří čtyřmístných kabinek. Unikátní visutá podpěra je uchycena na lanech natažených napříč trati, kterou kabinky s pěti zastaveními překonají asi za půl hodiny. Při kolébání se v pohádkové kabince nad ledovcem můžete přemýšlet, kdy dojde k okamžiku překročení hranice mezi Itálií a Francií. Každopádně si buďte jistí, že do kabinky nastoupíte v Itálii a vystoupíte ve Francii.

Samotný Aiquille du Midi na francouzské straně, tzv. Polední vrchol (3 842 m), je mimořádným turistickým cílem. Prošpikován tunely, spojující vyhlídkové plošiny a restaurace, je doslova rájem turistů. Najdeme zde kino promítající film o hoře Mont Blanc i výtah, směřující k největší atrakci - kroku do prázdna. Ale i když se Vám nechce vstoupit na skleněnou plošinu nad hlubokým srázem, nesčetné možnosti výhledů na okolní hory Vás okouzlí.

Již od roku 1955 drží světový rekord poslední lanovka cesty - Téléphérique de l'Aiguille du Midi - kterou sjedeme do Chamonix. Kabinková lanovka s jednou mezistanicí má nejvyšší převýšení mezi svými kabinkovými kolegyněmi na celém světě. Z horní stanice ve výšce 3 777 m se snese až do slavného francouzského letoviska do výšky 1 035 m.