sk-Po stopách Boženy Němcové

26.06.2021

Z Babiččina údolí do Adršpašsko-teplických skal, Nikola Vondráková

Po Žernovském kopci nahoru kráčí pět poutnic; je to babička a paní máma, Kristla, Mančinka a Barunka. První dvě mají bílé plachetky přes hlavu, nad obličej jako střížku stáhnuté; děvčata kulaté klobouky. Také si sukničky vykasaly jako Kristla a starší ženy si na zádech nesly malé ranečky, v nichž měly potravu. "Mně se zdá, že slyším zpěv", řekla Kristla, když došly na vrch kopce.

Do romantického kraje, kde se odehrává děj knihy Boženy Němcové Babička, vede 7,5 kilometru dlouhá stezka pojmenovaná Babiččino údolí. Stezka prochází Českou Skalicí, Ratibořicemi a Rýzmburkem u Žernova. Po celé cestě je 25 zastavení, která z okolní krajiny vystupují jako památníky četby této knihy. Kdo by si nevzpomínal na zámek Ratibořice, kde bydlela krásná kněžna? Kdo by neznal Staré Bělidlo a osudný Viktorčin splav? Dnes již postavu babičky a dětí dokládá pouze pomník, který je hmatatelným pozůstatkem. Ale v okolí je důkazů o obydlených světnicích a dřívějším životě ještě mnoho.

Při toulkách touto krajinou musí člověk, chce, nechce, pustit trochu romantiky do svého srdce. Všude přítomný klid, slunce nad hlavou, vůně čerstvých výrobků z místního mlýna a hrníčky poskládané na plotě nenechají žádného návštěvníka odejít bez okouzlení tímto místem.

A když návštěvník hodně popustí uzdu své fantazii, možná uvidí za plotem Starého Bělidla Barunku, která věší prádlo a okolo ní vesele pobíhají Sultán s Tyrlem.

Zaujal Vás tento článek? Více o programu k zájezdu Perly Jižních Čech a Šumavy najdete na stránkách https://www.e-poznavaci-zajezdy.cz/novinka-2021/397-z-babiccina-udoli-do-adrspasskoteplickych-skal.html