sk-Štramberk – Lašská brána Beskyd

08.07.2021

Moravskoslezské Beskydy s relaxem v lázních Darkov, Nikola Vondráková

Už jste někdy slyšeli o "Moravském Betlémě"? Ochutnali jste někdy štramberské uši? Viděli jste ilustrace Zdeňka Buriana? Že ne?

Vydejte se s námi tedy do malebného městečka Štramberk. Ten je díky své poloze v blízkosti Beskyd brán za jedno ze vstupních míst do těchto nádherných hor. Také je Štramberk městem, které se nachází v malé turistické oblasti zvané Lašská brána Beskyd. Tato oblast spojuje města v okolí Beskyd, která jsou turisticky velmi atraktivní, ikdyž třeba na první pohled neznámá. Městečko Štramberk je tak jedním z těchto míst. Je pohádkové, malé a o to více zajímavé.

Při procházce centrem vám neunikne nápadná valašská architektura, která se odrazila na místních domech. V jednom z těchto domů se nachází také pamětní síň slavného ilustrátora Zdeňka Buriana. Především v letních měsících se všude line vůně právě upečených štramberských uší. Po ochutnání tohoto místního unikátu je čas na dobytí okolních vrcholů. Jedním z nich je Trúba. Tato kamenná rozhledna, ze které je vidět kilometry daleko na všechny strany dříve fungovala jako obranná věž, ke které bylo přimknuto opevnění. Dnes už si ale nájezdníky, lapky, rytíře a princezny můžeme pouze představovat.

Přitom Trúba jako památka dávných časů není ve zdejší krajině jediná. Na druhém vrcholu města se rozkládá malý park a v něm se nachází jeskyně Šipka. Ta je pro Štramberk velice významná, protože se zde našly pozůstatky neandrtálců a dalších 130 druhů zvířat z pravěku. Jeskyně je veřejně přístupná a její okolní klid vám doplní energii na další putování. Je zde také nádherný výhled na celý Štramberk a Trúbu, což jistě ocení milovníci fotografie.

Tento výlet je jen špičkou ledovce skvělého zájezdu. Více informací najdete zde: https://www.e-poznavaci-zajezdy.cz/novinka-2021/398-moravskoslezske-beskydy-s-relaxem-v-laznich-darkov.html